Версія для друку
Вівторок, 13 серпня 2019 11:37

Стебловий кукурудзяний метелик – чим небезпечний шкідник.

Серед усіх шкідників кукурудзи, поширених у Волинській області, чи не найнебезпечнішим є стебловий кукурудзяний метелик. Недобори врожаю кукурудзи через діяльність метелика можуть становити в роки масового розмноження 25-50%.  Гусениця пошкоджує кукурудзу,  просо, хміль, соняшник, сорго, сою, люпин. Розвивається також на товстостеблових бур’янах (полин звичайний, щириця, будяк, куряче просо).

Шкодочинність стеблового метелика визначається не тільки кількістю, але і характером пошкодження рослин – гусениці метелика пошкоджують усі органи кукурудзи (листя, стебла, волоті, качани), крім коренів. В стеблах і волоті гусениці перегризають судинно-волокнисті пучки,чим порушують живлення. Це спричиняє переламування та вилягання стебел.

Окрім прямих втрат, пошкодження метеликом призводить до збільшення ураженості кукурудзи фузаріозом, за якого погіршуються посівні та харчові якості зерна.

Метелик розміром 26 – 32 мм, передні крила самця бурувато-коричневі з широкою світлою зубчастою смугою вздовж зовнішнього краю і темною плямою біля середини переднього краю; у самки передні крила світліші, біло-жовті або світло-коричневі.   Гусениця 20 – 25 мм, сіро-жовта з червоним відтінком і поздовжньою смугою на спині; голова і щиток бурі. Лялечка 18 – 20 мм, жовто-коричнева з чотирма гачкоподібними шпичками на кремастері.   Зимують гусениці в стеблах пошкоджених рослин, у середині травня — на початку червня заляльковуються. . При відносній вологості повітря нище 55% гусениці гинуть, також при недостачі вологи може розтягнутися період заляльковування. Літ метеликів, як правило, збігається в часі з початком викидання волотей кукурудзою. Самки відкладають яйця, розміщуючи їх купками по 15 – 20 штук, з нижнього боку листка; стадія яйця триває від 3 до 14 діб. Гусениці розселяються по рослині й у захищених місцях (у пазухах листка, під обгортками качана тощо), вгризаються в середину стебла, де живляться. Закінчивши живлення, вони опускаються в нижню частину стебла, де і залишаються на зимівлю

Зважаючи на особливості й спосіб життя кукурудзяного метелика, для захисту кукурудзи й інших культур від нього потрібно застосовувати комплекс організаційно-господарських, агротехнічних, хімічних та біологічних заходів.

 Істотну роль у боротьбі із шкідником відіграє дотримання сівозміни та своєчасне знищення бур’янів. Також слід проводити збирання кукурудзи за максимально низького зрізування (не вище 10 см) із подрібненням стебел, дворазове діагональне дискування поля після збирання врожаю та глибоку зяблеву оранку.

Для зниження чисельності даного шкідника на початку та в період масового відкладання ним яєць доцільно проводити випускання трихограми (бурої або жовтої). Норма першого випускання — 50 тис. самок/га, другого — залежно від кількості яйцекладок на 100 рослин: до трьох кладок — 50 тис., три-п’ять кладок — 100 тис., шість-вісім — 150 тис., дев’ять і більше — 200 тис./га.

При ЕПШ на кукурудзі у фазі 6 – 8 листків і після викидання волоті три кладки яєць на 100 рослин і 1 – 2 гусениці на одну рослину або через два тижні після максимуму льоту метеликів — 7 кладок яєць на 1 м2або 5 кладок яєць на 10 рослин рекомендується застосовувати дозволені для використання інсектициди.

Ефект від використання інсектицидів залежить від точного визначення строків обробок. Найвищий він тоді, коли препарати вносять під час проникнення перших гусениць у стебла, тобто через два-три тижні після початку льоту метелика або під час масового його льоту. Цей строк доцільно встановлювати за допомогою феромонних пасток або світлопасток. Занадто рання обробка інсектицидами неефективна. Оскільки під час внесення інсектицидів рослини кукурудзи зазвичай сягають заввишки 1 м, для зменшення пошкоджень рослин варто використовувати обприскувачі широкого робочого захвату та трактори з великим діаметром коліс або портальні трактори. Обприскування краще здійснювати ввечері, коли рослини кукурудзи гнучкіші.

Переглядів 263