Як можуть змінитися податки для аграріїв
Чи сприятиме законопроект №3131-д виведенню з тіні доходів та оренди землі у аграрному секторі, і чи не є такі зміни перешкодою для мікро- та малого фермерства – це та багато іншого обговорили під час онлайн-дискусії “Податки для аграріїв: що може змінитися” в Українському кризовому медіа-центрі вчора, 15 липня.
На Волині створять молочний кластер
Про створення у Волинській області молочного кластеру в рамках проєкту «Сімейні молочні ферми» йшлося під час засідання «круглого столу», що відбувся сьогодні, 25 лютого в облдержадміністрації.
Пілот Аграрного реєстру стартує у шести областях
5 лютого розпочнуться виїзди мобільних груп операторів в ОТГ Київської, Черкаської, Одеської, Львівської, Волинської та Миколаївської областей для допомоги у внесенні відомостей про агровиробників у Державний аграрний реєстр.
Розпочата робота по створенню Аграрного реєстру
У шести областях України стартує пілотний проект Аграрного реєстру. Протягом наступного тижня фахівці МЕРТ, а також міжнародних партнерів проекту: Світового банку, проєкту ЄС “Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики в Україні” проведуть навчання операторів мобільних груп, які у січні наступного року відвідають ОТГ свого регіону.
Волинська область стала однією з пілотних, де впровадять новий онлайн сервіс для агровиробників
16 грудня 2019 року місто Луцьк відвідали представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та міжнародні партнери проекту, зокрема радник Міністра економіки, торгівлі та сільського господарства України Роман Граб, аби презентувати пілотний проект із запровадження онлайн сервісу для агровиробників, або так званого Державного аграрного реєстру.
Держгеокадастр звертає увагу, що відомості про земельні ділянки, право на які виникло до 2004 року мають бути внесені до Державного земельного кадастру
У Державному земельному кадастрі нині відсутні відомості про велику кількість земельних ділянок, право на які виникло до 2004 року.
Ринок землі буде ОТГ-центричним
Головний юридичний радник Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку, доктор юридичних наук Павло Кулинич про особливості нового законодавства, про те, яким буде відкриття ринку землі, а також про вигоди, які об’єднані громади матимуть від цього
У 2018 році волинські аграрії отримали суттєву фінансову підтримку від держави
Рішення Уряду щодо земель в ОТГ є частковим - треба приймати закон, - Зубко
Якщо громада хоче розвиватися, залучати інвестиції, створювати робочі місця і якісні умови для своїх людей, управляти соціальними об’єктами і територіями, то вона потребує управління земельними ресурсами.
Кабмін передав землі сільгосппризначення першим семи об’єднаним громадам
Кабінет Міністрів України в рамках поглиблення децентралізації передав землю сільгосппризначення поза межами населених пунктів першим семи об’єднаним територіальним громадам.
Головні питання передачі земель об'єднаним громадам, - роз'яснення Мінагрополітики
Автор: Максим Мартинюк, перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України
для "НВ Бізнес"
Минулого тижня Кабінет Міністрів прийняв постанову, яка запускає передачу сільгоспземель за межами населених пунктів у власність об'єднаних територіальних громад.
Процес передачі близько 760 тис. га від Держгеокадастру, який від імені держави управляє держземлями, до ОТГ офіційно стартував з 1 лютого. У зв'язку з цим у представників самих різних професійних і політичних груп, учасників агросектору та земельних відносин виникає багато питань, які ми намагаємося максимально швидко зняти. Нижче - основні з них.
На підставі якого закону відбувається передача земель від Держгеокадастру у власність громад?
Основних нормативних актів три: 1. Земельний кодекс, стаття 117, яка так і називається: "Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність"; 2. Власне, постанова Кабміну, яка зобов'язує Держгеокадастр провести таку передачу в частині земель ОТГ; 3. Закон про місцеве самоврядування, стаття 26, яка регламентує обов'язкове узгодження дій Держгеокадастру з органом місцевого самоврядування в перехідний період передачі земель.
Загалом механізм схожий на процедуру передачі землі громадянам, наприклад учасникам АТО, тільки приймаючою стороною виступає об'єднана територіальна громада.
Якщо всі необхідні закони давно прийняті, чому така передача не відбулася раніше?
Я далекий від ілюзії, що ніхто раніше не бачив цієї можливості в чинному законодавстві. Швидше за все, мова йде про відсутність політичної волі здійснити передачу, яку Кабмін демонструє зараз. Ще одна причина в тому, що Парламент висловлював готовність вирішити питання передачі земель у власність місцевих громад шляхом прийняття відповідних законопроектів, але дискусія явно затягнулася.
Чи потрібно щось робити об'єднаній територіальній громаді, щоб отримати землі за межами населених пунктів у власність чи це станеться автоматично?
Передача земель здійснюється за заявницьким принципом. Це означає, що рада ОТГ на сесії має прийняти рішення про звернення до Держгеокадастру щодо передачі земель у комунальну власність та подати таку заяву за адресою. На фініші процесу – підписати акт-прийому передачі та з цим документом звернутися до державного реєстратора майнових прав для реєстрації комунальної власності на ці ділянки.
Я б рекомендував почати з підписання меморандуму з Головним управлінням Держгеокадастру, в якому узгодити всі кроки і терміни щодо передачі земель.
Чому окремі сільради, не об'єднані в ОТГ, залишаються за межами процесу передачі земель?
Децентралізація - це затверджена державна політика, ця реформа одна з найбільш успішних в країні, і Уряд незмінно демонстрував прихильність цьому курсу. Примушувати до об'єднання "зверху" було б неправильно, та й просто неможливо, але можна створити стимули, які зроблять сільради зацікавленими у формуванні ОТГ. Тому Кабмін розглядає передачу земель як один із стимулів до об'єднання.
Скільки часу займає весь процес передачі?
Тривалість залежить від кількох факторів, в першу чергу - від кількості неінвентаризованих земель на території ОТГ. Значна площа таких неоформлених земель є на території Сумської, Житомирської, Чернігівської та Дніпропетровської областей. І навпаки, ситуація близька до оптимальної в Закарпатській, Чернівецькій і Вінницькій областях. В середньому, для окремо взятої ОТГ процедура займе близько двох місяців. Але оскільки процеси будуть запаралелені, то в масштабах країни передача земель відбуватиметься зі швидкістю в середньому 72 ОТГ/місяць. Зрозуміло, що в Дніпропетровській області, де сформовано 56 ОТГ, інтенсивність роботи буде вищою, ніж, наприклад, в Закарпатській, де є поки тільки 6 об'єднаних територіальних громад.
Загальнонаціональний дедлайн - 31 грудня 2018 року.
За чий рахунок буде проводитися інвентаризація земель перед передачею об'єднаним громадам?
Після дискусій і консультацій з Асоціацією ОТГ, було прийнято рішення здійснити інвентаризацію за рахунок державного бюджету. Важливе уточнення - інвентаризації потребує лише незначна частина з 760 тис. га, що підлягає передачі у власність ОТГ.
Земельні платежі і так поступали до місцевих бюджетів. Що зміниться для територіальних громад після отримання ними земель за межами населених пунктів у власність?
Істотно розширюється ресурсна база, якою місцеві органи влади зможуть розпорядитися на користь громадян. Умовно кажучи, громада краще розуміє, що пріоритетно – передати певну ділянку в оренду фермеру або пристосувати її під громадське пасовище? Саме необхідність розширити повноваження ОТГ в частині управління землями була основним ідеологічним підґрунтям рішення про передачу. Звичайно, отримання у власність земель за межами населених пунктів - лише перший етап організації грамотного управління ними. Наступним кроком має стати розробка містобудівної документації на ці землі і визначення планів розвитку територій.
Чи зберігається для ОТГ зобов'язання передавати землі в оренду виключно на відкритих земельних торгах?
Так, зберігається. Але Держгеокадастр і так розігнав на аукціонах середню ставку оренди до середньорічних 14,74%, тому різкого зростання вартості оренди після зміни власника земель я не очікую.
Що буде з розпочатими, але не завершеними процесами - підготовкою до аукціонів, виділенням ділянок, які стартували до 1.02.2018?
Вони завершуються, але остаточне рішення приймається з обов'язковим погодженням з представниками відповідної громади в формі рішення ради ОТГ.
Куди звертатися, якщо виникають питання щодо процесу передачі?
На Гарячу лінію для ОТГ 0 800 502 528.
На сайт otg.land.gov.ua.
До обласного управління Держгеокадастру.
До мене особисто через сторінку на Facebook (сюди ж можна скаржитися на гальмування процесу).
Передача земель у власність ОТГ має завершитися до кінця 2018 року, – Прем’єр-міністр
Розпочатий Урядом України процес передачі земель у комунальну власність об’єднаних територіальних громад має завершитися до кінця 2018 року, причому перші передачі земель, завдяки знайденому Кабінетом Міністрів рішенню, мають відбутися вже у лютому-березні. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час спеціальної наради, присвяченої земельним питанням.
Зубко презентував державну політику підтримки сільського розвитку
Ми пропонуємо політику підтримки розвитку сільських територій. Ідеться не просто про розвиток адміністративних одиниць, в першу чергу ми говоримо про розвиток людського потенціалу у сільській місцевості. Про це наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко під час виступу на Раді регіонального розвитку
«Про схвалення Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки»
На Уряді Зубко підняв питання підтримки льонарства, актуальне для Житомирщині
Ми повинні закладати в стратегію розвитку регіонів підтримку сільгоспвиробника з точки зору відновлення вирощування нішевих культур, повертати свої позиції щодо насіння масляних культур, таких як льон.
Як підтримуватимуть невеликі агрогосподарства в області
Позаяк однією із провідних галузей економіки Волині є аграрний сектор, органи виконавчої влади області максимально сприяють його розвитку. Відтак, днями відбулася робоча зустріч за участю директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрія Горбенка та представників ГРУ ПАТ КБ “Приватбанк” щодо забезпечення фінансовою підтримкою малого та середнього агробізнесу регіону.
Аграрії Волині готові до проведення комплексу весняно-польових робіт
Саме з такої заяви розпочав свій виступ директор департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації Юрій Горбенко сьогодні, 6 березня 2017 року, під час оперативної наради у голови облдержадміністрації Володимира Гунчика.
Облдержадміністрація пропонуватиме раді продовжити фінансувати ветмедицину
4, 5 млн грн із необхідних 20,4 мільйонів – саме таку суму коштів для забезпечення належного функціонування галузі отримали ветеринарні установи області.
Осінньо-польові роботи: очікують рекордних врожаїв соняшнику
В області тривають осінньо-польові роботи. Аграрії практично завершують збір картоплі. Станом на середину вересня викопано 54,0 тис. га, що становить 75 відсотків до загальнообласної площі, зайняті цією культурою, накопано майже 900 тис. тонн картоплі. В активній фазі процес збору овочевої продукції. Овочі зібрано з площі близько 2 тис. га (15 відсотків), урожай склав близька 40 тис. тонн.