Версія для друку
Субота, 04 січня 2014 00:00

Географічна характеристика

Географічна харектиристика Географічна харектиристика

Горохівський район - край невмирущої і козацької слави, багатий на історичні події і пам'ятки, на талановитих і працьовитих лю­дей. Горохівщина - прадавня українська земля, неповторний край великих можли­востей, який відзначається вигідним географічним положенням, багатими природ­ними ресурсами та родючими землями.

Характерною особливістю Горохівськогорайону є те, що через його територію проходить Головний європейський вододіл, який ділить басейни рік Балтійського і Чорного морів. Цей вододіл входить у межі району з Львівщини і простягається звивистою лінією на села Печихвости та Рачин.

Через Горохівщину протікає найбільша на Волині річка Стир (протяжність в межах району 20 км). Липа - друга за величиною річка (протяжність - 43 км), її ліва притока - річка Гнила Липа (21 км) На південному заході району протікає річка Луга.

Район розташований на півдні Волині. Межує з Іваничівським, Локачинським і Луць­ким районами, Львівською і Рівненською областями. Його площа становить 1,1 тис. кв. км (5,4 % території Волинської області), сільськогосподарські угіддя - 86,4 тис. га, в тому числі ріллі 74,4 тис. га, площа водного плеса становить 2,0 тис. га, з них ставки -1,5 тис. га. Ліси займають 11,6 тис. га. Серед дерев переважають дуб, граб, со­сна, береза.

Чисельність населення - 56,0 тис. осіб, у тому числі: міського населення -15 109 осіб (26,84 %); сільського - 41179 осіб (73,16 %).

В районі є два міста - Горохів і Берестечко, два селища міського типу - Мар'янівка і Сенкевичівка, 89 сіл.

На півдні району є поклади торфу, який видобувають у селі Ржищеві Бужанівської сільської ради. Запаси торфу є також у долині річки Липа, поблизу селища Мар'янівки. Великими горбами залягає крейда і мергель, є цінні глини, будівельні піски. 

На селі, окрім сільськогосподарських підприємств, діють селянські (фермерські) господарства. Спеціалізація сільського господарства в рослинництві - виробництво зерна, цукрових буряків, у тваринництві - молока та м'яса.

На території району є чотири будівельні організації різних форм власності. Найбільш потужна будівельна організація - ТзОВ "Горохівагробуд". Побутовим обслуговуванням населення займається 90 підприємців та 25 підприємств. У районі функціонує 325 за­кладів торгівлі, з них 226 магазинів та 46 закладів громадського харчування. Освітні за­клади Горохівського району - це 68 загальноосвітніх шкіл. Медична мережа району на­раховує 84 лікувальні заклади. У містах, селищах, селах району діє 50 клубних закладів, 44 бібліотеки, три народні музеї, три дитячі музичні школи. Два парки озеленюють та прикрашають міста Горохів і Берестечко.

 

МІСТО БЕРЕСТЕЧКО

 berest1Берестечко - місто районного підпорядкування, роз­ташоване у південно-східній частині Горохівського району на стику Волинської, Львівської і Рівненської облас­тей, у верхів'ї річки Стир, за 25 км від залізничної станції Горохів. Населення -1,8 тис. осіб.

Історія Берестечка тісно переплітається з історією ко­лишнього центру удільного князівства Перемиля (тепер село Горохівського району), передмістям якого воно бу­ло. Після зруйнування Перемиля татаро-монголами в 1241 р. Берестечко стало самостійним поселенням. Назва міста, очевидно, походить від того, що навколо нього росли берестяні ліси.

Вперше назва унікального містечка над Стиром згадується у гра­моті литовського князя Казимира Ягелончика від 1 червня 1445 р. Король Сипзмунд II Август надає 7 липня 1547 р. Берестечку привілей - магдебурзьке право. Світову славу Берестечко здобуло у зв'язку з битвою, що відбулася поблизу нього 18-30 червня 1651 р. між військами Б.Хмель­ницького і польського короля Яна Казимира II.

 Серед підприємств, які нині діють в Берестечку - плодоконсервний завод підприємця О. А. Захарчука, ТзОВ "Апетит", є ряд малих підприємств. Місто має своє споживче товариство, банк, телеграф, пошту. Діють дві бібліотеки, будинок культури, дитячий садок, музична школа, загальноосвітня школа І-ІІІ ст., професійно-технічне училище №27, краєзнавчий музей, міський Будинок школяра, інтернат для престарілих, районна лікарня №2, поліклініка, аптека. Тут працює 32 торгових заклади, з них вісім - громадського харчування.

Але, безперечно, в першу чергу відоме Берестечко своїми культурними пам'ятками. Зокрема тут є пам'ятники Олександ­ру Пронському (його в народі називають "Мурований стовп"), Б.Хмельницькому, Т.Г.Шевченку та воїнам Української га­лицької армії, капличка на честь дівчат-слов'янок "Свята Текля". На території Берестечка розташовані два величних храми: Святотроїцький собор та Троїцький костел. Та найголовнішою пам'яткою поблизу містечка є музей-заповідник "Козацькі могили", який був створений у 1966 р. На поклоніння до Ко­зацьких могил приїжджали у свій час Тарас Шевченко та Микола Костомаров.

Переглядів 8589 Останнє редагування П'ятниця, 13 квітня 2018 08:34

Схожі матеріали